Zdrowie i uroda

Jakie są rodzaje aparatów nazębnych?

Aparaty ortodontyczne mają za zadanie eliminować wady zgryzu, czyli najprościej i najbardziej kolokwialnie mówiąc – wyprostować nasze zęby. Istnieje wiele rodzajów aparatów nazębnych.

Podstawowym podziałem jest rozróżnienie aparatów na stałe i ruchome. To, jaki zostanie zastosowany zależy od indywidualnego przypadku, przede wszystkim wieku i stopnia wadliwości zgryzu. Aparaty ruchome stosuje się najczęściej u najmłodszych pacjentów. Ich istotą jest to, że można je zdejmować i zakładać w każdym momencie samodzielnie. Stomatolodzy zalecają swoim pacjentom noszenie takich aparatów najczęściej podczas snu. Kilkanaście godzin dziennie wystarcza, aby zęby mogły się spokojnie prostować.
W przypadku pacjentów starszych najczęściej stosuje się jednak aparaty stałe. Leczenie za ich pomocą może trwać nawet kilka lat. Kluczowy jest tutaj dobry stomatolog Łódź jest miastem, w którym bez problemu znajdziemy odpowiedniego specjalistę, któremu powierzyć możemy nasze uzębienie. Stały aparat jest zakładany na zęby pacjenta tylko raz i znajduje się tam przez cały okres leczenia. Zamki umieszczane są za pomocą specjalnego kleju i one pozostają w jednym miejscu niezmieniane. Natomiast ligatury są wymieniane przez lekarza bardzo często, a sam łuk kilka razy w trakcie noszenia aparatu. Ligatury dodatkowo mogą mieć tak naprawdę kolor, jaki tylko wymarzy sobie pacjent. Szczególnie dla najmłodszych jest to świetna frajda, kiedy przy każdej wizycie mogą oni wybierać sobie zupełnie inną barwę ligatur.

Możemy dokonać również rozróżnienia wśród aparatów stałych ze względu na to, z jakiego materiału wykonane są zamki. Najczęściej są one metalowe. Wykonane są wtedy ze stali nierdzewnej. Zamki mogą również być ceramiczne. Są wtedy mniej widoczne niż te metalowe, bo przypominają kolorem barwę uzębienia pacjenta. Jednak najmniej widoczne są zamki kryształowe, które są prawie całkowicie przezroczyste. Jest to rozwiązanie dla osób, które chcą ukryć to, że w ogóle noszą na zębach aparat.

 

Previous post

Do czego służy koncentrator tlenu?

Next post

Wysypka w lecie - o czym może świadczyć?