Zdrowie i uroda

Leczenie kanałowe – czy jest powód do obaw?

Leczenie kanałowe obrosło licznymi legendami – bywalcy gabinetów stomatologicznych wspominają o dantejskich scenach, które mają miejsce podczas tych zabiegów. Prawda jest jednak inna – profesjonalnie wykonany zabieg leczenia kanałowego nie jest uciążliwy dla pacjenta. Co warto o nim wiedzieć?

Endodoncja krok po kroku

Leczenie kanałowe zalecane jest w silnych stanach zapalnych oraz nieodwracalnych zmianach w zębinie czy miazdze zęba. Lekarz na podstawie zdjęć rentgenowskich określa ilość i długość kanałów konkretnego zęba i planuje z pacjentem kolejne etapy leczenia. Pierwszym krokiem jest otwarcie kanałów zęba oraz wyczyszczenie ich. W praktyce oznacza o usunięcie wszelkich nerwów i innych elementów, aby ząb został martwy. Zabieg ten często wykonywany jest z pomocą mikroskopu – endodoncja pod mikroskopem jest znacznie dokładniejsza i pozwala lepiej ocenić stan leczonych tkanek. Po wyczyszczeniu kanałów specjalistycznymi narzędziami ząb zamyka się przy pomocy specjalistycznych tworzyw, np. koferdamem.

Zabezpieczenie przed bakteriami

Jednym z ostatnich kroków jest wypełnienie kanałów i zamknięcie ich światła. Wszystko po to, aby przez kanały do organizmu nie przedostawały się bakterie z jamy ustnej. Wypełnienie wykonywane jest najczęściej przy pomocy materiałów światłoutwardzalnych Ostatnim etapem jest zamknięcie korony zęba poprzez jej odbudowanie trwałymi materiałami.

Mikroskop – obowiązkowe narzędzie dentysty

Współcześnie leczenie kanałowe, szczególnie przy użyciu mikroskopu, jest bardziej komfortowe dla pacjenta, a same zabiegi trwają zdecydowanie krócej. Wykorzystanie mikroskopu umożliwia opracowanie nawet krętych i trudnych kanałów.

Trwałość leczenia

Ząb leczony kanałowo przez kilka lat zachowuje nieskazitelny wygląd. Warto jednak pamiętać, że nie jest on już odżywiany przez organizm, przez co z czasem zacznie kruszeć. Ząb leczony kanałowo nie reaguje na niskie czy wysokie temperatury spożywanych posiłków.

Previous post

Estetyka uśmiechu – jak poprawić wygląd swoich zębów?

Next post

Wybielanie zębów – zrób to bezpiecznie i skutecznie!