Zdrowie i uroda

Zabiegi estetyczne u stomatologa

Coraz więcej Polaków patrzy krytycznie na stan swojego uzębienia. Ważne jest dla nich nie tylko zdrowie swoich zębów, ale również ich wygląd. W tym celu decydujemy się na zakładanie aparatów ortodontycznych oraz stosowanie innych metod mających na celu poprawę estetyki naszego uśmiechu.

Piękny uśmiech w zasięgu ręki

Współczesna medycyna daje wiele możliwości naprawy nieestetycznego wyglądu naszych zębów. Dotyczy to zarówno pojedynczych zębów jak i ich szeregu.
W pierwszej kolejności warto wspomnieć o licówkach porcelanowych – są to specjalistyczne nakładki, które przymocowuje się na stałe do powierzchni wargowej zęba. Licówki doskonale imitują naturalny ząb: tak samo odbijają światło, są dobierane zgodnie z kolorem pozostałych, naturalnych zębów. Licówki tworzone są indywidualnie dla każdego pacjenta: pobierany jest wycisk zębów, a gotowy produkt tworzony jest w pracowniach protetycznych. Kiedy licówka jest gotowa spaja się ją z powierzchnią zęba przy pomocy specjalistycznych substancji. Licówki są odporne na uszkodzenia, zarysowania, pękanie.

Wybielanie zębów u stomatologa

Wiele osób skarży się, że nie są zadowoleni z naturalnego koloru swoich zębów. Okazuje się, że żółty, nieestetyczny kolor może być wynikiem nałogowego palenia tytoniu, spożywania nadmiernej ilości kawy czy herbaty, czerwonego wina czy innych barwiących pokarmów. Oczywiście w grę wchodzi również naturalny kolor naszych kości, który nie jest śnieżnobiały.
Samodzielne wybielanie nie jest dobrym pomysłem – pasty wybielające ścierają wierzchnią warstwę szkliwa, co może prowadzić do powstawania nadwrażliwości.

Lepszym wyborem jest wizyta u stomatologa. Dobierze on najlepszą metodę wybielania, bezpieczną dla naszego zdrowia. Pamiętaj: wybielanie zębów – tylko u dentysty! Najczęściej stosuje się wybielanie nakładkowe (polega ona na zrobieniu wycisku zębów pacjenta, odlaniu z niego modeli i wytłoczeniu specjalnych przeźroczystych nakładek). Nakładki stosuje się samodzielnie w domu, w gabinecie dostaje się odpowiedni żel, który aplikuje się do nakładek, stosować je można na noc do spania lub przez kilka godzin w ciągu dnia. Wybielanie trwa od 7 do 14 dni. Można również wykonać zabieg wybielania lampowego. Trwa on ok 2 godzin i wykonywany jest jednorazowo w gabinecie stomatologicznym. Na oczyszczone i zabezpieczone powierzchnie zębów nakłada się żel wybielający, a następnie naświetla go specjalną lampą, która radykalnie skraca czas wybielania. Trzeba pamiętać, że efekt wybielanie nie jest długotrwały i wiąże się z ryzykiem powstania nadwrażliwości i koniecznością wymiany wypełnień. Nigdy też stomatolog nie jest wstanie przewidzieć ostatecznego koloru zębów podatność na wybielanie tkanek zęba uwarunkowana jest bowiem wieloma osobniczo zmiennymi czynnikami.

Previous post

Najlepsze metody pozbycia się bólu w plecach

Next post

Leczenie stomatologiczne – czy należy się go obawiać?