Zdrowie i uroda

Jak przeprowadzić konserwację dzieł sztuki?

Wbrew pozorom samodzielne wykonanie konserwacji dzieł sztuki nie jest takie proste. Jeżeli chcemy aby kupione przez nas obrazy, rzeźby oraz inne dzieła doskonale wyglądały przez długi czas, powinniśmy zatrudnić odpowiedniego konserwatora. Zatem dlaczego jest to takie ważne?

Właściwa pielęgnacja dzieł sztuki przedłuża ich żywotność

Przede wszystkim należy mieć świadomość, iż jeżeli zdecydowaliśmy się zainwestować niemałą kwotę pieniędzy w dzieła sztuki, warto później o nie dobrze zadbać.

Jest to bardzo istotne, ponieważ takie rzeczy często są bardzo narażone nie tylko na upływ czasu, ale także na między innymi temperaturę oraz wysoki poziom wilgotności, jak również na promieniowanie słoneczne. Warto także pamiętać o tym, że zanieczyszczenia takie jak kurz mogą sprawić, iż ich żywotność będzie krótsza. Z tego powodu warto systematycznie oczyszczać je miękką ściereczką z kurzu.

Konserwacja dzieł sztuki tylko przez specjalistę

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że nawet tak prosta czynność jak oczyszczanie obrazu z kurzu może mu zaszkodzić. W szczególności jest to niebezpieczne, gdy obraz jest starszy.

W takim przypadku nawet nieco mocniejsze przetarcie suchą ścierką może w danym miejscu spowodować nie tylko odbarwienie farby, ale także jej odpadnięcie. W takiej sytuacji warto udać się do profesjonalisty i zaprzestać pielęgnacji dzieła na własną rękę.

Jak przeprowadzana jest konserwacja dzieł sztuki?

Jeżeli nasze dzieło jest już starsze lub też przed zakupem było przechowywane w nieodpowiednich warunkach może okazać się, że potrzebuje odpowiedniej konserwacji.

Taki konserwator zabytków i dzieł sztuki za pomocą różnego rodzaju produktów może sprawić, że kolor znów odzyska dawny blask, a nasz obraz nie będzie się kruszył.

Warto pamiętać, iż często wykonane samodzielnie konserwacji dzieł sztuki może okazać się bardzo ryzykowne. W szczególności w przypadku gdy nie mamy zbyt dużego doświadczenia w tym temacie. Bardzo często zdarza się, że wiele osób chce zaoszczędzić sobie zachodu i tym samym decyduje się samemu odnowić przykładowo obraz. Jednak jest to zadanie bardzo wymagające, a przede wszystkim bardzo precyzyjne, gdzie nawet jeden niewielki błąd może doprowadzić do prawdziwej katastrofy. Z tego powodu konserwacją dzieł sztuki powinni zajmować się tylko i wyłącznie profesjonaliści. Nie powinniśmy oszczędzać na takich usługach, ponieważ może okazać się, że sami sobie zniszczymy kolekcję.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z PPKZ S.A.

Previous post

Kiedy iść do dietetyka

Next post

Inhalacje jako sposób walki z astmą