Zdrowie i uroda

Jak zachować sprawność na starość?

Czy na starość trzeba być zniedołężniałą osobą, która nie ma już powodów do szczęścia? Z całą pewnością nie! Dla wielu osób podeszły wiek to druga młodość i czas na oddanie się swoim prawdziwym przyjemnościom. Dzieci są już odchowane, można liczyć na stały dochód, jest gdzie i do kogo wracać. Co jednak ze zdrowiem? Czy można żyć w dobrej kondycji fizycznej i umysłowej do późnej starości? Okazuje się, że jest to jak najbardziej możliwe do osiągnięcia. Oczywiście siedzenie na kanapie przed telewizorem nie zagwarantuje uzyskania pożądanych efektów. Jak zatem zachować sprawność na starość?

Komórki się starzeją, ale…

Rozwój medycyny sprawił, że na temat mózgu wiadomo już bardzo wiele. Prawdą jest, że podlega on ciągłemu procesowi starzenia, jednakże można go mniej lub bardziej spowolnić i nawet skłonić do odbudowy powstałych już ubytków. Liczba skończonych lat nie ma tutaj większego znaczenia. Otóż mózg jest plastyczny i posiada zdolności samonaprawcze. Co więcej, rozwija się aż do samej śmierci. Chociaż po skończeniu pięćdziesiątego roku życia, drastycznie spada poziom somatotropiny, nazywanej hormonem młodości, to jednak na tempo starzenia geny wpływają tylko w pewnym stopniu i liczy się także styl życia. Czego zatem potrzebuje mózg, aby sprawnie funkcjonował w podeszłym wieku?

Niezwykle ważne jest zadbanie o regularną i umiarkowaną dawkę aktywności fizycznej. Dzięki temu można nie tylko wzmocnić mięśnie ciała, ale także poprawić stan umysłu. Wysiłek fizyczny usprawnia krążenie, przyczynia się do lepszego dotlenienia komórek i odżywienia organizmu. Doprowadzenie do zaniku mięśni sprawi, że ciężko będzie je na nowo odbudować. Do mózgu również napływa dzięki ruchowi więcej krwi, a z nią życiodajnego tlenu. To z kolei wpływa korzystnie na zapamiętanie i koncentrację. To jeszcze nie koniec. Aktywność fizyczna wiąże się ze wzrostem stężenia endorfin, czyli hormonów szczęścia, które nie tylko poprawiają samopoczucie, ale również redukują one nieprzyjemne odczucia typu ból.

Sprawność do późnej starości

Należy pamiętać o tym, że mózg lubi wyzwania i z chęcią podejmuje się trudnych i nowych czynności, co z kolei świetnie działa na szare komórki. Idealnie sprawdzą się gry logiczne i rozwiązywanie krzyżówek. Zadania poznawcze również są strzałem w dziesiątkę. Oczywiście niezwykle ważne jest także to, co spożywamy. W diecie powinny znaleźć się produkty zawierające kwasy omega-3, które opóźniają procesy starzenia się. Senior powinien wystrzegać się przejadania się, co przyśpiesza starzenie się mózgu. Z kolei spożywanie mniejszej ilości pożywienia przekłada się na zachowanie młodością przez znacznie dłuższy okres czasu. Co więcej, menu powinno opierać się na gęstych odżywczo produktach naturalnych, czyli o jak najmniejszym stopniu przetworzenia.

Autorem artykułu jest firma prosenior.pl

Previous post

Karbownica do włosów – szybki sposób na fale

Next post

Rękawiczki – zbawienie, czy utrapienie służby zdrowia