Zdrowie i uroda

Kiedy iść do stomatologa?

Badania i liczne ankiety wykazują, że do stomatologa chodzimy raz w roku – i nie są to wizyty kontrolne. Zazwyczaj drogę do gabinetu pokonujemy dopiero wtedy, kiedy boli nas ząb lub też kiedy widoczne jest pęknięcie czy inny poważny problem. Niestety, Polacy unikają wizyt kontrolnych, gdyż kojarzone są one z natychmiastowym leczeniem – strach przed stomatologiem paraliżuje wiele osób. Jakie są najczęstsze przyczyny odwiedzin u stomatologa?

Próchnica

próchnica to zdecydowanie najczęściej podawany powód wizyty u stomatologa. Niestety, Polacy wybierają się z nią do lekarza dopiero wtedy, kiedy pojawia się ból. Stałe obserwowanie swoich zębów pozwala na wykrycie wszelkich zmian bardzo wcześnie, przez co i leczenie trwa krócej i jest bezbolesne. Obecnie leczenie próchnicy polega na mechanicznym usuwaniu zmian z powierzchni zęba oraz zabezpieczanie odsłoniętych tkanek plombą.

Nadwrażliwość szyjek zębowych

przeszywający ból podczas szczotkowania czy też spożywania chłodnych czy gorących napojów? To zdecydowanie nadwrażliwość szyjek zębowych. Problem ten dotyczy co trzeciego Polaka! Nadwrażliwość może być spowodowana przyczynami genetycznymi, znacznie częściej jednak ma związek z… nieprawidłowym szczotkowaniem zębów! Rozwiązaniem tego problemu jest lepsza profilaktyka – zmiana nawyków podczas szczotkowania, stosowanie delikatnych past wspomagających leczenie tego schorzenia. Stomatolog może również zalecić wypełnienie startych powierzchni zęba, a tym samym lepszą ochronę szyjek zębowych.

Ułamany ząb

Pęknięty czy ułamany ząb powinien być od razu leczony – dzięki temu nie tylko zachowamy jego strukturę, ale również unikniemy wnikania próchnicy do wewnątrz.
Gdzie szukać pomocy stomatologicznej w obrębie GOP? W gabinecie dentystycznym B-Med w Katowicach znajdziesz profesjonalną pomoc stomatologiczną.

Previous post

Trzeci trymestr ciąży - czego oczekiwać?

Next post

Dlaczego warto zainwestować w dobrego dentystę?