Zdrowie i uroda

Rękawiczki – zbawienie, czy utrapienie służby zdrowia

Rękawiczki grają pierwsze skrzypce w ochronie osobistej pracowników służby zdrowia, gabinetów kosmetycznych, gastronomii, i wielu innych branż. W licznych badaniach potwierdzono, że przez ręce przenosi się ponad 90% groźnych chorób. Z tego powodu istotne jest usuwanie z rąk zabrudzeń, ich dezynfekcja, ale także odpowiednia bariera, którą zapewnią rękawice.

Chcieliśmy trochę rozbudować temat opisany w tym artykule o rękawiczkach

Problemy z noszeniem rękawiczek

Niestety ciągle noszenie rękawiczek nie jest zbyt przyjazne dla skóry. Dłonie nie oddychają. Ręce się pocą, a skóra uwrażliwia na obtarcia i wysuszenia.

Kluczem do zabezpieczania rąk przed szkodliwym działaniem rękawiczek jest ich pielęgnacja oraz mycie preparatami bez konserwantów. Profesjonalnie stosuje się środki, które nie zawierają barwników i dodatków zapachowych oraz innych ulepszaczy. Wiele tego typu porad czytamy na stronie handlowo-informacyjnej dezynfekcja24.com

Lekarze i pielęgniarki mają do zgryzienia twardy orzech bo wszystkie stosowane przez nich środki ochrony mogą przyczynić się do chorób zawodowych chociażby takich, jak uczulenia, szorstkość skóry dłoni, albo pojawiające się podrażnienia. Dolegliwości będą uciążliwe nawet przez kilka lat po zakończeniu pracy w zawodzie.

Jak chronić dłonie w codziennej pracy

Wszystkim, którzy pracują w rękawiczkach proponujemy kilka rozwiązań, które znacznie zmniejsza ryzyko nieprzyjemnych objawów.

Po pierwsze, ważne jest skorzystanie z jakościowych produktów. Czyli rękawiczki medyczne powinny zawierać obniżone ilości białek lateksu.

Po drugie, unikajmy barwników i substancji zapachowych zawartych w mydłach do ochrony dłoni. Do trwałego mycia rąk zaleca się mydła bez konserwantów, które nie podrażniają skóry. Nieprzyjemne efekty tańszych odpowiedników mydeł z pewnością doświadczają osoby często myjące dłonie w pracy – niezależnie od tego czy pracują w hotelu, gastronomii, czy w ochronie zdrowia.

Po trzecie, bardzo ważna jest pielęgnacja rąk. Środki pielęgnujące uzupełniają florę bakteryjną skóry dłoni i regenerują naskórek oraz skórę właściwą. Przewracają negatywne efekty noszenia rękawic i środków higienicznych w tym alkoholi dezynfekujących.

 

Pamiętajmy, że rękawice powinny przede wszystkim dobrze zabezpieczać dłonie. Akceptowalna ochrona przed przenikaniem patogenów jest mierzona za pomocą testu wodnego na poziomie AQL 1.5.

Do pracy zawodowej zdecydowanie nie należy używać rękawiczek domowych – mimo, że większość z nich wygląda podobnie do tych specjalistycznych. Co ciekawe cena rękawic medycznych jest często niższa, co wynika z dużej konkurencji i zapotrzebowania na rynku.

 

Previous post

Jak zachować sprawność na starość?

Next post

Podwójny podbródek – likwidacja ultradźwiękami