Zdrowie i uroda

Trzeci trymestr ciąży – czego oczekiwać?

Trzeci trymestr ciąży to już ostatnia prosta, ku narodzinom dziecka. Już niedługo będziesz mogła przytulić do siebie słodkiego dzidziusia, jednak zanim to nastąpi uzbrój się w cierpliwość, gdyż ostatni okres ciąży z pewnością da Ci się we znaki.

Co słychać u dziecka?

Ostatni trymestr to okres między 27. a 40. tygodniem ciąży. W Twoimi dzidziusiu rozwija się układ oddechowy, nabiera ono tkanki tłuszczowej i całkowicie otwiera oczy, rozwinięty układ nerwowy pozwala mu na odbieranie wrażeń zmysłowych. W kolejnych tygodniach (między 31. a 34.) skóra dziecka staje się różowa i gładka, płuca są rozwinięte, a maleństwu rosną paznokcie. Od 35. do 38. tygodnia dziecko już niewiele rośnie, za to nabiera proporcji, klatka piersiowa uwypukla się i zanika na jego ciele meszek. Ostatnie tygodnie to już oczekiwanie dziecka na rozpoczęcie akcji porodowej, maluch dojrzał i jest gotowy, aby ujrzeć świat.

Co dzieje się z Tobą?

Przypływ energii jakiego doświadczałaś w poprzednim trymestrze ciąży dobiega niestety końca, zaczyna łapać Cię zmęczenie i ogólny stan apatii, pamiętaj jednak, że nie będzie trwać to wiecznie, więc się nie łam.

Wzrasta Twoja waga, jak i dziecka, przez co mogą dokuczać Ci bóle pleców i nóg. W czasie szybkiego wzrostu wagi na Twoim ciele będą pojawiać się rozstępy, warto więc już od początku ciąży smarować się specjalnymi kremami przeciwko rozstępom, przeznaczonym specjalnie dla kobiet w ciąży. Z czasem nasilą się też tzw. skurcze przepowiadające, a ilość wydzieliny z pochwy się zwiększy. (źródło: http://www.babyboom.pl/ciaza/kalendarz_ciazy.html).

Między 31. a 34. tygodniem powiększa się wielkość, jak i wysokość położenia macicy, co może skutkować nasiloną zgagą, spowodowaną przez nacisk macicy na żołądek, która już nie jest uzależniona jedynie od zmian hormonalnych spowodowanych progesteronem rozluźniającym mięśnie zwieracza przełyku.

W tym okresie nasilą się też zaparcia, możesz doświadczać obrzęku nóg i bólu pleców. Macica może uciskać teraz przeponę, przez co Twoje oddechy staną się krótsze. Przez napieranie macicy na żyły w obrębie miednicy mogą tworzyć się żylaki odbytu, tzn. hemoroidy.

Twoje dziecko jest już sporych rozmiarów, tak jak Twój brzuch, więc możesz mieć problemy z utrzymaniem równowagi. Mniej więcej w połowie trzeciego trymestru ciąży, będziesz czuła się ociężale, ciężko będzie wiązać Ci buty, a każdy wysiłek sprawi trudność, wchodzenie po schodach stanie się małą walką.

Podczas ostatnich tygodni ciąży główka dziecka znajduje się już w dole, co może objawiać się co raz częstszą potrzebą oddawania moczu, ale też czasami, jego nietrzymaniem. U niektórych kobiet zdarzają się pierwsze wycieki pokarmu z piersi, więc jeśli Ci się to przydarzy kup wkładki laktacyjne, które wchłoną substancję.

Uważaj na niektóre powikłania

Kiedy zauważysz, że Twoje ciało nagle stało się znacznie opuchnięte nie tylko w obrębie kostek i łydek, bądź, że przybrałaś parę kilogramów w bardzo szybkim czasie, nie czekaj skonsultuj się z lekarzem, może być to stan przedrzucawkowy, który jest groźnym powikłaniem. Innym groźnym stanem może być cholestaza ciążowa. Objawia się swędzeniem całego ciała, a zwłaszcza dłoni i stóp. Jest to zaburzenie wątroby, które może być groźne dla dziecka. Pieczenie i częste parcie na pęcherz niekoniecznie musi wynikać z samej ciąży, może być też zakażeniem dróg moczowych, które należy leczyć. Jeśli zauważysz ciągły ból brzucha, krwawienie z pochwy, zmiany w częstotliwości ruchów dziecka, gorączkę czy ostry ból w pachwinie oraz plecach, natychmiast zgłoś się do lekarza.

To już za chwilę

Pomimo, że jest to trudny okres, stajesz się niecierpliwa i nasilają się pewne dolegliwości nie stresuj się, odpoczywaj, nadrób ulubione książki i seriale, obejrzyj ciekawy film, poleniuchuj, już niedługo będziesz mogła przytulić swoje dziecko, ale też gdy się ono pojawi nie będziesz miała czasu dla siebie, więc póki co korzystaj z wolnego czasu, dbaj o siebie i rozkoszuj w lenistwie, gdyż i tak nikt nie pozwoli Ci się przemęczać, za to niedługo będziesz mogła o takich chwilach pomarzyć.

Previous post

Sukienki, które noszą celebrytki - Teresa Kopias i Vito Vergelis

Next post

Kiedy iść do stomatologa?