Zdrowie i uroda

Ubytki w łukach zębowych – jak sobie z nimi radzić?

Brak zębów może być spowodowany ich naturalna utratą, przebytymi chorobami jak również wypadkami, np. podczas uprawiania sportów. Bez względu na przyczynę, brak zębów nie dodaje nam urody i sprawia, że niechętnie się uśmiechamy, otwieramy usta. W dłuższym okresie może to oznaczać nie tylko wycofanie z życia towarzyskiego, ale przede wszystkim zmiany zachodzące w obrębie szczęki. Jakie?

Brak nawet jednego zęba ma znaczenie!

Kiedy w szczęce brakuje jednego zęba, nie jest to tylko kwestia zmniejszonej estetyki. Brak zęba sprawia, że sąsiadujące zęby nie mają odpowiedniego punktu podparcia, mogą zacząć się chwiać. Dodatkowo brakujący ząb sprawia, że zęby sąsiadujące mogą także rozluźnić swój szyk, przez co powstają nieestetyczne szpary.

Kiedy w naszej jamie ustnej brak jest większej ilości zębów, zmienia się nie tylko nasz sposób mówienia, ale również wygląd naszej twarzy. Dodatkowo długotrwały brak zęba powoduje zanik kości pod nim. Na szczęście współczesna stomatologia pomaga w takich sytuacjach.

Sposoby na brak zęba

Obecnie możliwe jest uzupełnianie luk zębowych przy pomocy nowoczesnych implantów. Doskonale imitują one naturalne zęby, są tak samo wytrzymałe i podobnie odbijają światło, a co najważniejsze: w pełni imitują funkcję, którą spełniają naturalne zęby.

Natomiast jeśli w naszej szczęce znajduje się ząb ułamany lub narażony na kruszenie, warto zapytać stomatologa o możliwość wykorzystania licówek porcelanowych. Ich zadaniem jest poprawienie wyglądu zęba, jak również wzmocnienie jego konstrukcji. Licówki porcelanowe tworzone są na indywidualne zamówienia – konieczne jest pobranie wycisku. Kolejno dopasowuje się kolor licówki, aby był zgodny z kolorystyką reszty zębów. Licówki tworzone są z materiałów odpornych na uszkodzenia, ścieranie, pękanie, wnikanie brudu. Nie zmieniają swojego koloru pod wpływem barwiących potraw. Licówki odbijają światło tak samo jak naturalne zęby.

Czytaj więcej na b-med.com.pl.

Previous post

Zamykanie naczynek krwionośnych – poznaj najpopularniejsze metody!

Next post

Niebezpieczne SPOSOBY UTRATY WAGI