Zdrowie i uroda

Jak wybierać kosmetyki na lato

Lato nieodmiennie kojarzy się ze słońcem i wypoczynkiem na świeżym powietrzu. To właśnie wtedy skóra wystawiona jest na działanie promieni słonecznych, które nawet w Polsce działają silniej i mogą mieć niekorzystny wpływ na skórę. Dlatego dermatolodzy rekomendują, aby nie tylko w czasie wypoczynku, ale także wtedy, gdy pozostajemy w wakacje w domu, sięgnąć po kosmetyki na lato. Ich główne działanie oparte jest na nawilżaniu skóry oraz na jej zabezpieczeniu przed szkodliwym działaniem promieni UV.

Jakie kosmetyki do opalania wybrać

Kosmetyki, których głównym zadaniem jest blokowanie promieni UV, kojarzą się najczęściej z balsamami i różnymi preparatami, które należy wcierać w skórę. Coraz częściej takie kosmetyki oferowane są jako preparaty w sprayu, co znacząco ułatwia ich nakładanie na skórę. Zarówno kosmetyki dla dzieci, jak i kosmetyki do opalania dla dorosłych, mogą zawierać różne rodzaje filtrów chemicznych lub naturalnych. Najpopularniejsze filtry naturalne to filtr cynkowy i filtr tytanowy nano. Wybierając kosmetyk z filtrem należy zwracać uwagę na rodzaj zabezpieczenia – w przypadku dzieci rekomendowane są kremy i balsamy z filtrami SPF 30, takie filtry powinny wybrać również osoby o jasnej karnacji i blond włosach. Wysokość filtra należy również dopasować do miejsca, w którym będziemy korzystać z wypoczynku. W Egipcie czy Tunezji wskazane są kremy z filtrem SPF nawet 50. Jednak nawet taka ochrona może nie być wystarczająca pomiędzy godziną 12 a 15, gdy powinno się unikać słońca.

Nie tylko UVB

Kosmetyki, które chronią przed szkodliwym działaniem promieni UVB, zawierają faktor SPF. Dlatego warto sprawdzić, czy kosmetyki na lato, zwłaszcza te wybrane jako kosmetyki dla dzieci, zawierają również ochronę przez promieniami UVA w postaci filtrów PPD. W tym przypadku producent może jednie napisać na opakowaniu, że preparat chroni także przed promieniowaniem UVA. Choć i filtry chemiczne, i naturalne chronią w wystarczającym stopniu, to filtry naturalne cieszą się większą popularnością wśród klientów. Decydują o tym dwa czynniki. Filtry mineralne działają nieco słabiej niż filtry chemiczne, które również mogą pozostawiać na skórze dziecka białą warstwę. W ofercie Cefarm24.pl znajdziesz filtry nawet dla bardzo wymagającej skóry.

O czym się nie wspomina

Stosowanie kosmetyków do opalania blokuje działanie słońca na skórę, co powoduje, że organizm produkuje mniej witaminy D. Z tego powodu latem należy również zadbać o suplementację, aby wyrównać jej poziom. Po opalaniu skóra może być przesuszona, dlatego należy ją dodatkowo nawilżać preparatami po opalaniu.

Previous post

Wysypka w lecie - o czym może świadczyć?

Next post

Czy zdrowy uśmiech pomaga w życiu?