Zdrowie i uroda

Kiedy iść do dietetyka

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na skorzystanie z usług specjalisty od żywienia, czyli dietetyka. Społeczeństwo jest z każdym rokiem bardziej świadome tego, że to właśnie zła dieta jest matką większości chorób i dolegliwości. Chcemy więc jeść dobrze i zdrowo. Kiedy szczególnie ważne jest to, aby naszym sposobem odżywiania zajął się specjalista?

Choroba

Bardzo wiele chorób wymaga leczenia za pomocą lekarstw – tabletek, maści, leków podawanych dożylnie. Jednak niektóre z nich można również wyleczyć, albo przynajmniej poprawić stan pacjenta, przy pomocy dobrej diety. Czy istnieje jedna, uniwersalna dieta, odpowiednia w przypadku każdej choroby?
Niestety, nie. Dla osoby, która ma problem z trawieniem świetnym elementem odżywiania będą produkty bogate w błonnik pokarmowy. Przy pewnych schorzeniach są one jednak zdecydowanie niewskazane. Nie ulega zatem wątpliwości, że osoby borykające się z jakąkolwiek chorobą powinny skonsultować swój sposób odżywiania ze specjalistą – lekarzem lub dietetykiem, a najlepiej jest poradzić się obu.
Wiele osób próbuje uniknąć wizyty u lekarza. Wolą oni skorzystać z internetu, który jest powszechnie dostępnym źródłem wiedzy. Jednak wpisanie w wyszukiwarkę „endometrioza dieta” czy innej podobnej frazy nie sprawi, że będziemy mieć pewność, jak się odżywiać. Za pomocą hasła „endometrioza dieta” możemy znaleźć pewne wskazówki, ale pamiętajmy, aby każdą z nich skonsultować ze specjalistą. Pod tekstami w sieci każdy może podpisać się jako lekarz, niekoniecznie nim będąc.

Nadwaga

Każdy, kto zmagał się ze zrzucaniem nadprogramowych kilogramów wie jak trudne jest to zadanie. Bardzo łatwo jest powiedzieć „jedz mniej i ćwicz”, a dużo trudniej jest to zrobić. Ponadto, w sieci i kobiecych magazynach można znaleźć wiele pomysłów na przedziwne diety, opierające się na jednej grupie produktów żywnościowych lub zakładających restrykcyjne głodówki.
Aby schudnąć efektywnie, na długo, a przy okazji zachować przyjemność z jedzenia, warto udać się do dietetyka. Specjalista porozmawia z nami o naszym trybie życia, przyzwyczajeniach, dowie się, jakie potrawy lubimy. Zdrowy, lekki jadłospis, dzięki któremu schudniemy wcale nie musi być niesmaczny. Wręcz przeciwnie – odpowiednio przygotowane warzywa czy chude mięso smakują wspaniale, być może lepiej niż burgery, którymi zajadaliśmy się do tej pory. Dietetyk będzie mierzył nasze postępy i motywował do dalszej pracy. Również jeśli dieta okaże się dla nas nieodpowiednia, na pewno uda mu się zmodyfikować ją, aby nie była kulą u nogi.

Artykuł zrealizowany przy współpracy z miracolo.clinic/leczenie-endometriozy/terapia-zywieniowa.html.

Previous post

Czym są ortezy na opadającą stopę?

Next post

Jak przeprowadzić konserwację dzieł sztuki?