Prozdrowotne działanie lawendy
Lawenda to jedno z najpopularniejszych ziół, które swoje zastosowanie znalazło w medycynie naturalnej, ale również jako składnik pysznych dań. Jej charakterystyczny zapach działa na ludzkość już od tysiącleci. Jakie korzyści może nam przynieść jej stosowanie w naszym życiu?
Pochodzenie rośliny
Lavandula angustifolia, bo tak nazywana jest uprawiana odmiana lawendy, najbardziej kojarzy się z polami w Prowansji, nie oznacza to jednak, iż tylko Francuzi zajmują się pozyskiwaniem lawendy. Możemy ją spotkać niemal w całym basenie Morza Śródziemnego, a także w Indiach. Uprawia jest również w Polsce, niemniej wymaga odpowiedniej ochrony w trakcie zimy. Już sama nazwa rośliny, która nawiązuje do mycia, zdradza niektóre jej właściwości. Stosowana już była przed starożytnych Egipcjan, Greków i Rzymian. Ci cenili lawendę za jej właściwości zapachowe i lecznicze. Wiedza ta przetrwała do dziś, dzięki czemu esencja rośliny nadal funkcjonuje w kosmetyce i nie tylko.
Co znajdziemy w lawendzie?
W składzie kwiatów lawendy znajdują się m.in.:
– garbniki,
– triterpeny,
– kumaryny,
– fitosterole, tzw. roślinne cholesterole, które pomagają obniżyć poziom frakcji LDL cholesterolu,
– antocyjany, czyli barwniki roślinne działające przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie
– kwasy organiczne i sole mineralne.
Właściwości lawendy
Uważa się, iż poza zapachem, lawenda ma bardzo dobre działanie uspokajające, co sprawia, iż w formie olejku eterycznego (np. od Tisserand) doskonale sprawdza się jako składnik kąpieli lub do zastosowania w ramach wieczornej rutyny. Lawenda znakomicie łagodzi stres i niepokój, skraca czas potrzebny na zaśnięcie, a w przypadku kąpieli po prostu relaksuje i może też niwelować bóle głowy, bóle miesiączkowe. Stosowana zewnętrznie przyspiesza gojenie mniejszych ran.
Lawenda stosowana wewnętrznie, np. jako przyprawa, poprawia trawienie, pobudza układ pokarmowy do wydzielania soków trawiennych. Leczy więc pomniejsze problemy żołądkowe, jak zaparcia czy niestrawności. Podobnie jak np. olejek eteryczny z sosny lub drzewa sandałowego, lawenda też pomaga na infekcje górnych dróg oddechowych – wówczas stosuje się ją w formie inhalacji. Kosmetyki z lawendą działają ponadto antybakteryjnie i antyseptycznie, dlatego stosuje się je do cery trądzikowej. Kosmetyki z esencją tej rośliny są polecane osobom, które mają bardzo wrażliwą skórę. Można je z powodzeniem stosować również w przypadku skóry głowy i włosów. Co ciekawe, lawenda bywa składnikiem herbat typu earl grey oraz ziół prowansalskich – co oznacza, iż możesz ją już stosować zupełnie nieświadomie!
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.profimed.com/institut-karite-shea-krem-do-r-k-o-zapachu-lawendy-30-ml-p4267