Zdrowie i uroda

Aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę

Kobiety, które planują zajście w ciąże chcą się do tego odpowiednio przygotować. Zazwyczaj skupiają się na spożywaniu witamin. Jedynie niewielka część tych kobiet myśli o zmianie nawyków żywieniowych oraz o tym, by być bardziej aktywna fizycznie w ciąży.

Zazwyczaj nasz tryb życia jest siedzący. Sporo godzin spędzamy przed komputerem, w pracy lub w samochodzie. Musimy jednak pamiętać, że o zajściu w ciążę decyduje wiele czynników m.in. właściwa gospodarka hormonalna, odpowiedni moment cyklu, właściwa dieta, stan psychiczny czy fizyczna kondycja organizmu. Te ostatnie dwa czynniki są istotne, zarówno u kobiety, jak i mężczyzny starającego się o dziecko. Aktywność fizyczna, która pozytywnie wpływa na formę psychiczną i fizyczną ma zatem ogromne znaczenie, jeśli chodzi o naszą płodność.

Regularne ćwiczenia fizyczne to podstawa zdrowego trybu życia. Wpływają one na kondycję organizmu, który dzięki nim jest dobrze przygotowany do ciąży i później ją lepiej znosi. Oprócz tego ruch ma wpływ również na samą płodność. Potrafi między innymi eliminować stres, który bywa jedną z największych przeszkód w staraniach o dziecko w dzisiejszych czasach. Ponadto aktywność fizyczna chroni nas przed otyłością, która również może być wrogiem płodności o obojga rodziców. Do tego, by zostać mamą nie trzeba być osobą super wysportowaną. Wiele osób nigdy nie uprawiało sportu, a bez problemu zostali rodzicami. Jednak dla wielu, którym macierzyństwo nie przychodzi „ot, tak” aktywność fizyczna może naprawdę pomóc. Wiele badań potwierdza, że ruch nawet najmniejszy (spacer po galerii handlowej, kilka okrążeń na bieżni) może wspomóc poczęcie upragnionego maluszka. Bowiem ćwiczenia całego organizmu, utrzymane w umiarkowanym natężeniu (ok. 30 min dziennie) dobrze wpływają na płodność i ogólny stan zdrowia.

Należy jednak pamiętać, by z aktywnością fizyczną nie przesadzić. Zbyt intensywne ćwiczenie może przynieść odwrotny do zamierzonego skutek. Częste, długotrwałe i wyczerpujące ćwiczenie może zakłócić delikatną równowagę hormonalną niezbędną do owulacji i poczęcia. Szczególnie gdy w wyniku ćwiczeń stracisz za dużo tkanki tłuszczowej. Pewna jej ilość jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu rozrodczego kobiety. Na pewno trudniej ci będzie zajść w ciążę, jeśli z powodu intensywnych treningów masz nieregularne miesiączki. U niektórych kobiet, nawet regularnie miesiączkujących, następuje tak duży spadek stężenia hormonów na skutek zbytniego przeforsowania się ćwiczeniami, że nie może dojść do zapłodnienia.

Najlepszym rozwiązaniem będzie znaleźć złoty środek. Wykorzystuj aktywność fizyczną, tak by się nie przeforsować, ale by Twój organizm poczuł, że coś robi.

Artykuł powstał przy współpracy portalu Zaplodnieni.pl.

Previous post

Plażowanie – jak opalać się z głową?

Next post

Próchnica – co warto o niej wiedzieć?