Zdrowie i uroda

Próchnica – co warto o niej wiedzieć?

Próchnica nazywana jest chorobą cywilizacyjną – szacuje się, że cierpi na nią co drugi mieszkaniec Ziemi. Jej pojawianie się ma związek nie tylko z nieprawidłową higieną jamy ustnej, ale przede wszystkim z jakością spożywanego jedzenia, brakiem składników mineralnych w diecie. Próchnica coraz częściej dotyka również małe dzieci – problem ten znany jest zarówno w krajach wysoko rozwiniętych, jak i krajach trzeciego świata. Jak powstaje próchnica? Jak skutecznie jej zapobiegać?

Próchnicą nazywamy zmiany powstałe na powierzchni naszego szkliwa. Zmiany te mają miejsce, kiedy na powierzchni zęba odkłada się płytka nazębna. To właśnie na niej żerują bakterie, żywiąc się cukrami spożywanymi w niskiej jakości pożywieniu (słodycze, przekąski, słodkie napoje gazowane). Aby jednak próchnica mogła powstać konieczny jest również czas i brak higieny jamy ustnej. Pierwsze zmiany widoczne są gołym okiem: na powierzchni zęba tworzą się zaciemnienia w kształcie kropek, później plam. Początkowe fazy próchnicy są dla nas bezbolesne – dopiero kiedy zmiany zaczynają naciekać do wnętrza zęba i dotykają nerwów zaczynamy odczuwać ból i dyskomfort.
Ważne jest, aby leczenie próchnicy rozpocząć jak najwcześniej – mamy wtedy pewność, że leczenie nie będzie bolesne i długotrwałe.

Jak wygląda leczenie próchnicy?

Konieczna jest wizyta u stomatologa – oceni on wielkość zmian próchniczych oraz rodzaj leczenia. Najpopularniejszą metodą jest borowanie, czyli usuwanie zmienionych chorobowo tkanej przy pomocy wirującego wiertła. Aby pacjent czuł się swobodniej możliwe jest zastosowanie znieczulenia miejscowego.
Współcześnie stosuje się również specjalistyczne żele, szczególnie w przypadku leczenia próchnicy u dzieci. Niewielkie zmiany próchnicze są rozpuszczane przez żel a następnie wypłukiwane z jamy ustnej. Jest to sposób całkowicie bezbolesny. Aby dowiedzieć się więcej skontaktuj się z naszym gabinetem – dentysta Opole.

Previous post

Aktywność fizyczna przed zajściem w ciążę

Next post

Poprawa owalu twarzy – zabiegi medycyny estetycznej – Kraków