Jak pielęgnować odsłonięte szyjki zębowe?
Odsłonięte szyjki zębowe to zjawisko polegające na obniżeniu poziomu dziąsła, powodującego zazwyczaj nadwrażliwość zębów. Jest kilka przyczyn tego stanu, m.in. choroby przyzębia (paradontoza), niewłaściwa higiena jamy ustnej, wady zgryzu, palenie papierosów lub powikłania po leczeniu ortodontycznym.
Odsłonięcie szyjek zębowych następuje wraz z wiekiem, jednak gdy pojawia się u osób młodych, może być spowodowane zbyt słabym lub zbyt mocnym czyszczeniem powierzchni zębów. Nieregularne i niedokładne mycie powoduje powstawanie osadu, który negatywnie wpływa na stan zębów i dziąseł, powodując stan zapalny oraz odsłonięcie szyjek zębowych. Z kolei zbyt intensywne szorowanie szczoteczką jest szkodliwe z tego względu, iż skutkuje mechanicznym drażnieniem dziąseł oraz ich obniżeniem.
Odsłonięte szyjki zębowe reagują bólem, gdy spożywamy kwaśne i słodkie pokarmy, gorące dania i napoje. Są również wrażliwe na zmiany temperatury. Ponadto, odsłonięte zęby są bardziej podatne na próchnicę, a dziąsła często krwawią.
W takiej sytuacji konieczna jest odpowiednia pielęgnacja i zabiegi chroniące zęby, przeprowadzane w gabinecie dentystycznym. Jednym z nich jest oczyszczenie zębów z osadu i kamienia oraz fluoryzacja, której celem jest uodpornienie szkliwa na działanie niekorzystnych czynników powodujących próchnicę.
Ważne jest także unikanie potraw wywołujących reakcje nadwrażliwości, czyli np. kwaśnych owoców oraz gorących napojów.
W celu leczenia problemów związanych z odsłoniętymi szyjkami zębowymi koniecznie należy stosować odpowiednie pasty do zębów stworzone do walki z tym schorzeniem. Mogą to być następujące produkty: Elmex, Parodontax, Ziaja Mintperfekt. Należy używać pasty do zębów regularnie, myć zęby minimum dwa razy dziennie, nie krócej niż dwie minuty ruchami wymiatającymi od dziąsła do korony zęba. Pielęgnację warto uzupełnić nicią dentystyczną lub irygatorem, ponieważ sama szczoteczka nie dociera do całej powierzchni zęba. Używane do mycia zębów szczoteczki nie powinny być twarde, ponieważ mało elastyczne, sztywne włosie doprowadzi do pogorszenia stanu nadwrażliwych dziąseł. Uzupełniająco warto zwrócić się w kierunku natury i stosować napary z ziół – szałwii lub rumianku, które poprawiają stan dziąseł, ponieważ działają przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie.
W aptekach dostępne są również odpowiednie płyny do płukania ust dla osób borykających się ze schorzeniem obniżenia i zapalenia dziąseł.
Jeśli osoba dotknięta problemem odsłoniętych szyjek zębowych pali papierosy, warto, aby dla dobra jamy ustnej zwalczyła nałóg, który zdecydowanie pogarsza stan dziąseł.
W przypadku odsłoniętych szyjek zębowych, warto od razu wprowadzić odpowiednie kroki zaradcze, aby zahamować ten proces. Należy pamiętać, że problemy jamy ustnej nie są błahe, ponieważ doprowadzają do obniżenia komfortu życia oraz negatywnie wpływają na cały organizm.