Zdrowie i uroda

Najmodniejsze stroje kąpielowe

Wraz z rozwojem i zmianami w modzie zmieniały się również stroje kąpielowe. Moda plażowa przechodziła swoje wzloty i upadki, dając paniom mniej lub więcej swobody. Najczęściej stroje kąpielowe dyktowane były również obyczajowość konkretnej epoki. Jak wyglądało to dawniej, i jak wygląda to teraz?

W obronie niewinności!

Dawniej, na przełomie XIX i XX wieku, na plaży panie mogły pojawiać się wyłącznie w strojach, które szczelnie zakrywały ich ciało. Kostiumy składały się z kaftaników na krótki rękaw oraz spodenek sięgających najczęściej do kolana. W takich strojach paniom wolno było zażywać kąpieli morskich i słonecznych. Wraz z pojawieniem się równouprawnienia panie coraz śmielej odsłaniały kolejne kawałki ciała. Prawdziwą rewolucją były lata 50. i 60. Kiedy popularne stały się jednoczęściowe kostiumy podkreślające damskie wdzięki.
Kolejne zmiany miały miejsce w latach 80. i 90. projektanci zaproponowali wtedy stroje bikini, najbardziej wyzwolone i wyzywające w tamtych czasach. Oczywiście nie obyło się bez kontrowersji – oburzenie wyrażały konserwatywne kręgi kulturowe oraz feministki. Tym ostatnim nie podobało się epatowanie kobiecymi kształtami. Bikini przetrwało jednak próbę czasu i do dzisiaj jest jednym z chętniej kupowanych kostiumów plażowych na świecie.

Previous post

Leczenie stomatologiczne – czy należy się go obawiać?

Next post

Depilacja woskiem – co warto wiedzieć?