Skąd bierze się popularność medycyny estetycznej?
W dzisiejszych czasach niemal każda kobieta cierpi z powodu większych lub mniejszych kompleksów. Na szczęście istnieje także medycyna estetyczna – dziedzina medycyny, która ma za zadanie podnieść komfort naszego życia. Nie jest to to samo, co chirurgia plastyczna czy kosmetologia. Medycyna estetyczna jest bowiem dziedziną interdyscyplinarną, która opiera się przede wszystkim na zdolnościach regeneracyjnych naszego organizmu.
Medycyna estetyczna – czym jest?
Medycyna estetyczna wypełnia poniekąd lukę między chirurgią plastyczną a kosmetologią. Coraz popularniejsze stały się nieoperacyjne i nieinwazyjne metody poprawiania urody, kiedy okazało się, że korekcja zmarszczek czy powiększenie ust nie wymagają operacji plastycznej. Medycyna estetyczna skupia się więc na poprawie jakości życia zdrowych ludzi. Opiera się przede wszystkim na działaniach zapobiegawczych zorientowanych na procesy starzenia się skóry. Zajmuje się także rekonstrukcją skóry do stanu sprzed postępów tych procesów. Medycyną estetyczną zajmować mogą się wyłącznie lekarze posiadający prawo do wykonywania zawodu, ponieważ ta dziedzina medycyny zajmuje się także podawaniem leków z przepisu lekarza oraz nieinwazyjnymi lub mało inwazyjnymi zabiegami.
Historia medycyny estetycznej
Początków medycyny estetycznej można upatrywać już w starożytności. Jednak za ojca tej dziedziny uznaje się Jeana Jaquesa Legranda – francuskiego endokrynologa, który w 1973 roku założył w Paryżu Francuskie Towarzystwo Medycyny Estetycznej. Pięć lat później w Mediolanie powstała pierwsza placówka naukowa, która medycynę estetyczną wprowadziła jako przedmiot akademicki.
Do Polski medycyna estetyczna dotarła w latach 90. W 1993 roku przy Polskim Towarzystwie Lekarskim powstała Sekcja Medycyny Estetycznej.
Najpopularniejsze zabiegi medycyny estetycznej
Największą popularnością cieszą się w medycynie estetycznej oczywiście zabiegi na twarz. Poprawiają one jędrność i elastyczność skóry, redukują przebarwienia i pozwalają na modelowanie owalu twarzy. I choć efekty zabiegów nie utrzymują się na zawsze, a niektóre z nich trzeba powtarzać kilkakrotnie, coraz więcej ludzi decyduje się na wykorzystanie możliwości medycyny estetycznej. Do najczęściej wykonywanych przez lekarzy zabiegów należą: mezoterapia, kwas hialuronowy oraz nici liftingujące.
- Mezoterapia – zabieg polega na wykonaniu serii nakłuć, w celu wprowadzenia bezpośrednio do skóry właściwej substancji aktywnych. W ten sposób pobudza się m.in. procesy regeneracyjne skóry. Mezoterapię poleca się przede wszystkim osobom borykającym się ze zwiotczałą skórą oraz niewielkimi zmarszczkami.
- Kwas hialuronowy – jest to substancja występująca w skórze naturalnie i odpowiedzialna jest za jej sprężystość i jędrność. Z wiekiem substancji tej jest coraz mniej, a substancje na bazie tego kwasu mogą skutecznie uzupełnić ubytki i poprawić jędrność skóry.
- Nici liftingujące – są alternatywą dla klasycznego liftingu, ale nie wymagają nacinania skóry. Nici wykonane są z kwasów glikolowego i polimlekowego i wprowadzane pod skórę przy miejscowym znieczuleniu. Wchłaniają się około 18 miesięcy. Modelują i napinają skórę. Za ich pomocą można modelować owal twarzy, podnosić brwi czy policzki itp.
Więcej informacji na ten temat na http://neobeauty.pl/zabiegi/