Soczewki dla osób z astygmatyzmem – soczewki toryczne
Zdiagnozowano u ciebie astygmatyzm i nie chcesz być skazany na okulary? Uważasz, że standardowe szkła są niewygodne lub nie podoba ci się to, jak w nich wyglądasz? Z myślą o osobach takich jak ty, stworzone zostały soczewki toryczne.
Czym są soczewki toryczne?
Soczewki toryczne to szkła dedykowane osobom cierpiących na astygmatyzm (niezborność), wadę wynikającą z nieprawidłowej krzywizny rogówki, bądź soczewki oka. W zależności od rodzaju astygmatyzmu, soczewka lub rogówka jest zakrzywiona tak, że siła załamywania się światła jest różna w płaszczyźnie poziomej i pionowej układu optycznego oka, przez co, podobnie jak w przypadku innych wad wzroku, widzenie jest niewyraźne i zamazane, czasem zniekształcone, co uniemożliwia w różnym stopniu, w zależności od wielkości wady, dostrzeganie szczegółów. W soczewkach torycznych zastosowano szkła cylindryczne, które pozwalają na całkowitą korekcję wzroku. Co ważne, w wielu przypadkach widzi się w nich lepiej niż w zwykłych okularach, ponieważ korygują one wadę już na poziomie oka – źródło: http://soczewki24.pl/18-soczewki-kontaktowe-toryczne.
Jakie soczewki toryczne wybrać?
Decydując się na tego typu szkła, musimy pamiętać, że niezbędna jest najpierw konsultacja u okulisty, który odpowie na nasze pytania, rozwieje różnego rodzaju wątpliwości, a przede wszystkim, dokona niezbędnych pomiarów, aby dobrać prawidłowe parametry naszych soczewek. Dopiero wówczas, posiadając odpowiednią wiedzę, możemy zakupić szkła kontaktowe samodzielnie, w Internecie lub sklepie stacjonarnym, co oznacza zazwyczaj ich niższą cenę.
Podobnie jak w przypadku standardowych soczewek, szkła toryczne różnią się między sobą trybem noszenia (dostępne są też wersje zmieniające kolor oczu). Możemy zakupić soczewki jednodniowe, czyli takie które zakładamy rano, a wieczorem zdejmujemy i wyrzucamy, a także dwutygodniowe lub miesięczne, które zakładamy rano, natomiast pod koniec dnia przemywamy płynem i przechowujemy w specjalnym pojemniczku, gdy minie natomiast okres ich przydatności, lądują one w koszu. Pierwsze rozwiązanie jest wygodniejsze, lepiej sprawdzi się np. w podróży, ale, co warte podkreślenia, droższe. Może mieć to duże znaczenie, jeżeli weźmiemy pod uwagę to, że z powodu skomplikowanej technologii produkcji, soczewki dla osób cierpiących na astygmatyzm cechuje wyższa cena niż tych, przeznczonych dla krótko bądź dalekowidzów.
Jakość ma znaczenie
Decydując się na zakup soczewek torycznych, dla naszego własnego komfortu, warto wziąć pod uwagę zakup produktu nieco wyższej jakości. Szkła wykonane z wysokiej klasy materiału silikonowo-hydrożelowego lepiej przepuszczają tlen i pozostają odpowiednio nawilżone, co ograniczy wrażenie suchości oka, nawet po długim okresie niezdejmowania soczewek.
Szkła toryczne mogą być wykonane z tworzyw miękkich lub z RGP (sztywnych tworzyw gazoprzepuszczalnych). Pierwsze cechuje łatwiejsze użytkowanie i zwiększona wygoda, lecz zakładając je, musimy zachować większą staranność przy ich dopasowywaniu, tak, aby pozostały one we właściwej pozycji, co w tym wypadku jest bardziej istotne niż w przypadku szkieł standardowych. Natomiast produkty wykonane z RGP lepiej utrzymają się we właściwym dla nich położeniu, jednak mogą być bardziej delikatne i suche.
Na rynku możemy znaleźć całą gamę produktów przeznaczonych dla astygmatyków, w niektórych zastosowano technologie dodatkowo zwiększające komfort (w większości przypadków jednak standardowe soczewki toryczne powinny być wystarczające). Każdy bez problemu znajdzie szkła dopasowane do jego potrzeb.
Jak widać, osoby cierpiące na astygmatyzm nie są skazane na noszenie okularów. Wybór soczewek w takim wypadku nie jest szczególnie skomplikowany. Pamiętajmy jednak, że tego typu decyzja powinna być skonsultowana wcześniej ze specjalistą.