Leczenie stomatologiczne – czy należy się go obawiać?
Wizyty u stomatologa należą do niespecjalnie przyjemnych – takiego zdania jest ponad połowa Polaków. Najczęściej do ostatniego momentu odwlekamy wizytę w gabinecie dentystycznym. Na fotel specjalisty ściąga nas dopiero silny ból, najczęściej wynikający z rozwijającej się próchnicy.
Aby zapobiec sytuacji, w której pojawia się ból zęba, konieczne jest regularne odwiedzanie stomatologa. Przyjęło się, że interwał czasowy nie powinien być dłuższy niż pół roku lub rok. W przypadku osób ze skłonnościami do próchnicy czy ubytków szkliwa częstotliwość wizyt może być większa!
Nowoczesne rozwiązania w stomatologii!
Strach przed wizytami u stomatologa powinny zmniejszyć najnowsze osiągnięcia w dziedzinie medycyny. Tak samo jak w innych dziedzinach medycyny, tak i stomatologia podlega ciągłym zmianom i ulepszeniom, dotyczącym najczęściej wykorzystywanego podczas leczenia sprzętu i leków. Najlepszym przykładem jest tu endodoncja, która zajmuje się przede wszystkim zagadnieniem leczenia kanałowego. Zabieg ten wymaga niemałej precyzji ze strony lekarza: podczas czyszczenia kanałów oraz ich wypełniania łatwo o skaleczenie delikatnych tkanek dookoła zęba.
Optymalnie endodoncja powinna być wykonywana pod mikroskopem i faktem jest, że coraz więcej lekarzy stomatologów wykorzystuje mikroskopy. Dzięki nim są w stanie ocenić wygląd i zdrowie tkanek, jak również znacznie precyzyjniej wykonywać konkretne zabiegi. Podczas pracy z mikroskopem wykonanie konkretnych czynności zajmuje znacznie mniej czasu.
Do nowoczesnych rozwiązań zalicza się również nowe sposoby na znieczulenie. Naukowcy zwrócili szczególną uwagę na dzieci, przy których stosowanie zastrzyków ze znieczuleniem nie zawsze jest możliwe. W tym celu opracowano żel o właściwościach znieczulających. Jego aplikacja i działanie jest całkowicie bezbolesne.